Royal P+
4 Person Hot Tub - 21 JETS
Within the Royale collection of hot tubs in the Plug N’ Play series, you can enjoy all the benefits of this lounger spa by plugging into any outlet. With a comfortable lounger and two spacious captain chairs you can take advantage of all the hydrotherapy this spa has to offer.


| Jet Count | 21 |
| Hot Tub Jets | 8 Cluster Spectrum Jets 6 Mini Spectrum Jets 2 Neck Jets 1 Ozone Jet 4 Poly Spectrum Jets |
| Lighting System | 24 LED points-of light, interior and exterior |
| Water Feature | Infinity Edge |
| Control System | Balboa BP100 120v/15amp convertible to 240v/50amp |
| Heater | 1kW Heater convertible to 4kW Heater |
| Energy Efficiency | 2.0 lbs density polyurethane closed cell foam; Certified to California Energy Commission (CEC) Standards |
| Jet Pumps | 1 |
| Performance Rating | VSHS 2 |
| Filtration | 50 square foot filter |
| Water Care | Mazzei ozone injection system (optional) |
| Spa Cover | 1-1.5 lbs density and 4″ to 2.5″ tapered foam core |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Size | 78" X 78" 34" |
| Capacity/Seating | 5 Seats 1 Lounge |
| Jets | 21 |
| Pumps | 1 |
| Electrical | 120V GFI 15A Convertible 240V |
| Filtration | Single filtration |
| Water Capacity | 1,022 liters |
| Weight Dry/Full | 495 lbs | 2,748 lbs |
