V94
7 Person Hot Tub - 41 JETS
Looking for a large hot tub? The V94 eight person hot tub is a virtual giant: 94 inches square provides all the room you need. Whitewater-4 jet delivers a volcanic eruption of exhilarating therapy. With 40 Jetpods and two dual-speed pumps, you have one dynamic hot tub engineered for a crowd!
Standard features include:
- Four Specialized Massage Seats
- Three standard massage seats
- One cooldown bench/step
- Interchangeable Jetpods with stainless steel trim
- V-O-L-T™ system high-flow therapy
- Five V3 Throttle Control valves
- ConstantClean™ with SmartClean™
| Product Specifications | |
|---|---|
| Size | 94" x 94" x 36" |
| Capacity/Seating | 7 |
| Jets | 41 |
| Pumps | 2 pumps = 320 GPM |
| Electrical | 60Hz: 240V/30A/50A |
| Filtration | 2 Filters |
| Water Capacity | 400 Gallons |
| Weight Dry/Full | 840/4176 lbs |
