V94L
7 Person Hot Tub - 44 JETS
Looking for a large hot tub with a lounge? V94L seven-person hot tub is the laid back brother to the V94, seating one less person but adding a full-body Commander’s Lounge. Whitewater-4 jet delivers a volcanic eruption of exhilarating therapy, especially to your legs and feet. With 44 Jetpods, two dual-speed pumps and five V3 Throttle Control valves, your V-O-L-T system creates vitalizing therapy with customized control.
Standard features include:
- Five Specialized Massage Seats
- Two standard massage seat
- Interchangeable Jetpods with stainless steel trim
- V-O-L-T™ system high-flow therapy
- Five V3 Throttle Control valves
- ConstantClean™ with SmartClean™
| Product Specifications | |
|---|---|
| Size | 94" x 94" x 36" |
| Capacity/Seating | 7 |
| Jets | 44 |
| Pumps | 2 pumps = 320 GPM |
| Electrical | 60Hz: 240V/30A/50A |
| Filtration | 2 Filters |
| Water Capacity | 445 Gallons |
| Weight Dry/Full | 840/4555 lbs |
